National Hall Of Fame – 2014

australian fishing tournaments logo

 

Below are the record holders for the longest fish caught in our 2014 Australian National Fishing Tournament.

Measurements are fork length and state refers to where fish was caught.

If two fish are the same length then highest ranking is given to the fish caught first.

 


 

LONGEST OVERALL FISH

1st Place: Ben Gross | Mulloway | NSW | 140cm

2nd Place: Daniel Pittaway | Mulloway | SA | 140cm

3rd Place: Kaelum Gannon | Mulloway | NSW | 139cm

4th Place: Daniel Harvey | Kingfish | SA | 133cm

5th Place: Shane Wolhuter | Mahi Mahi | QLD | 130cm

 

AMBERJACK

1st Place: Khanh Ta | QLD | 98cm

2nd Place:

3rd Place:

 

BARRAMUNDI

1st Place: Callum Peek | QLD | 129cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 124cm

3rd Place: Braith Young | QLD | 121cm

 

BASS

1st Place: Rob Barrett | QLD | 50cm

2nd Place: Steve Starling | NSW | 49cm

3rd Place: Rob Barrett | QLD | 49cm

 

BLACK DRUMMER

1st Place: Darrin Clarke | NSW | 52cm

2nd Place: Darrin Clarke | NSW | 50cm

3rd Place: Darrin Clarke – NSW – 47cm

 

BLACK JEW

1st Place: Justin Locher | QLD | 128cm

2nd Place: Liam Pascoe | QLD | 125cm

3rd Place: Coby Pascoe | QLD | 125cm

 

BREAM

1st Place: Daniel Harvey | SA | 45cm

2nd Place: Anthony Hicks | NSW | 44cm

3rd Place:  Shane Mensforth | SA | 43cm

 

CARP

1st Place: Wade Atkinson | SA | 76cm

2nd Place: Samual Green | ACT | 67cm

3rd Place: Wade Atkinson | SA | 67cm

 

COBIA

1st Place: Jamie Brown | WA | 118cm

2nd Place: Andrew Cole | QLD | 115cm

3rd Place: Scott Clarke | WA | 98cm

 

CORAL TROUT

1st Place: Jonathon Masel | WA | 74cm

2nd Place: Jason Haack | WA | 69cm

3rd Place: Justin Locher | QLD | 67cm

 

EMPEROR

1st Place: Jason Oosthuizen | QLD | 73cm

2nd Place: Ben Schulz | QLD | 69cm

3rd Place: Jay Barker | QLD | 67cm

 

ESTUARY PERCH

1st Place: Glen Rollason | NSW | 44cm

2nd Place: Glen Rollason | NSW | 42cm

3rd Place: Avon Rollason | NSW | 40cm

 

FINGERMARK

1st Place: Coby Pascoe | QLD | 87cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 85cm

3rd Place: Mitchell Wright | NT | 70cm

 

FLATHEAD

1st Place: Kim Richter | NSW | 92cm

2nd Place: Justin Stayt | NSW | 90cm

3rd Place: Bryce Francis | QLD | 88cm

 

GOLDEN PERCH

1st Place: Brock Stewart | NSW | 65cm

2nd Place: Tom Shaw | VIC | 64cm

3rd Place: Jock Baker | VIC | 64cm

 

GRUNTER (JAVELIN)

1st Place: Liam Pascoe | QLD | 73cm

2nd Place: Liam Pascoe | QLD | 67cm

3rd Place: Braith Young | QLD | 59cm

 

HERRING (TOMMY RUFF)

1st Place: Chris Biddulph | WA | 26cm

2nd Place: Chris Biddulph | WA | 24cm

3rd Place: Chris Biddulph | WA | 24cm

 

KING GEORGE WHITING

1st Place: Karl Povah | WA | 53cm

2nd Place: Aaron Burge | WA | 52cm

3rd Place: Matt Fawcett | WA | 50cm

 

KINGFISH

1st Place: Daniel Harvey | SA | 133cm

2nd Place: Mick McCallum | SA | 117cm

3rd Place: Daniel Pittaway | SA | 116cm

 

MACKEREL

1st Place: Jamie Brown | WA | 126cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 123cm

3rd Place: Des Seres | QLD | 114cm

 

MAHI MAHI

1st Place: Shane Wolhuter | QLD | 130cm

2nd Place: Toby Francis | NSW | 103cm

3rd Place: Shane Wolhuter | QLD | 101cm

 

MANGROVE JACK

1st Place: Des Seres | QLD | 59cm

2nd Place: Justin Stayt | NSW | 56cm

3rd Place: Braith Young | QLD | 56cm

 

MULLOWAY

1st Place: Ben Gross | NSW | 140cm

2nd Place: Daniel Pittaway | SA | 140cm

3rd Place: Kaelum Gannon | NSW | 139cm

 

MURRAY COD

1st Place: Daniel Pittaway | VIC | 125cm

2nd Place: Josh Duncan | NSW | 114cm

3rd Place: Jack Mann | NSW | 87cm

 

NANNYGAI

1st Place: Damian McKenzie | QLD | 74cm

2nd Place: Justin Locher | QLD | 71cm

3rd Place: Tyson Hortop | SA | 43cm

 

REDFIN PERCH

1st Place: Adam Townsend | NSW | 43cm

2nd Place: Adam Townsend | NSW | 42cm

3rd Place: Joe Press | NSW | 35cm

 

SALMON

1st Place: Matt Beckmann | SA | 76cm

2nd Place: Beau Saludra | WA | 69cm

3rd Place: Robert Bigg | NSW | 58cm

 

SAMSONFISH

1st Place: Matt Fawcett | WA | 104cm

2nd Place:

3rd Place:

 

SNAPPER

1st Place: Brett Mensforth | SA | 91cm

2nd Place: Matt Fawcett | WA | 86cm

3rd Place: Mick McCallum | SA | 85cm

 

SOOTY GRUNTER

1st Place: Jason Henrich | QLD | 50cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 50cm

3rd Place: Ben Schulz | QLD | 46cm

 

SQUID

1st Place: Daniel Dowley | NSW | 40cm

2nd Place: Drew Egan | NSW | 37cm

3rd Place: Chris Biddulph | WA | 35cm

 

TAILOR

1st Place: Jeremy Jasinski | WA | 83cm

2nd Place: Daniel Pittaway | SA | 78cm

3rd Place: Pete Berlinski | WA | 66cm

 

THREADFIN SALMON

1st Place: Braith Young | QLD | 81cm

2nd Place: Kenny Howell | QLD | 67cm

3rd Place: Braith Young | QLD | 63cm

 

TREVALLY

1st Place: Chris Henry | QLD | 116cm

2nd Place: Chris Henry | QLD | 115cm

3rd Place: Leigh Fleet | QLD | 107cm

 

TROUT

1st Place: Murray Stewart | NSW | 63cm

2nd Place: Richard Gear | NSW | 62cm

3rd Place: Tony Robertson | TAS | 61cm

 

TUNA

1st Place: Scott Gaskell | SA | 98cm

2nd Place: Shane Humphrey | QLD | 81cm

3rd Place:

 

WA DHUFISH

1st Place: Jonathon Masel | WA | 91cm

2nd Place: Jamie Brown | WA | 85cm

3rd Place: Brodie White | WA | 83cm

 

WHITING

1st Place: Brian Mah | QLD | 42cm

2nd Place: Anthony Kloczko | NSW | 42cm

3rd Place: Paul Kenderick | QLD | 41cm