National Hall Of Fame – 2015

australian fishing tournaments logo

 

Below are the record holders for the longest fish caught in our 2015 Australian National Fishing Tournament.

Measurements are fork length and state refers to where fish was caught.

If two fish are the same length then highest ranking is given to the fish caught first.

 


 

LONGEST OVERALL FISH

1st Place: Troy Nielsen | Mackerel | QLD | 172cm

2nd Place: Chris Williams | Mackerel | QLD | 156cm

3rd Place: Kenny Howell | Mackerel | QLD | 150cm

4th Place: Rob Barrett | Mackerel | QLD | 147cm

5th Place: Liam Pascoe | Mackerel | QLD | 146cm

 

AMBERJACK

1st Place:

2nd Place:

3rd Place:

 

BALDCHIN GROPER

1st Place: Rhys Assan | WA | 64cm

2nd Place: Bill Allerton | WA | 62cm

3rd Place: Ben Fletcher | WA | 61cm

 

BARRAMUNDI

1st Place: Jason Henrich | QLD | 125cm

2nd Place: Mark Harris | QLD | 123cm

3rd Place: Rob Barrett | QLD | 123cm

 

BASS

1st Place: Shaun Manthry | QLD | 52cm

2nd Place: Rob Barrett | QLD | 51cm

3rd Place: Shaun Manthry | QLD | 50cm

 

BLACK DRUMMER

1st Place: Darrin Clarke | NSW | 54cm

2nd Place: Layt Brant | NSW | 42cm

3rd Place: Alex Spokes | NSW | 38cm

 

BLACK JEW

1st Place: Greg Sullivan | QLD | 127cm

2nd Place: Greg Sullivan | QLD | 126cm

3rd Place: Justin Locher | QLD | 123cm

 

BLUE GROPER

1st Place: Scott Lihou | SA | 112cm

2nd Place: Scott Gaskell | SA | 107cm

3rd Place: Hari Corliss | NSW | 80cm

 

BREAKSEA COD

1st Place: Rhys Assan | WA | 49cm

2nd Place: Mitchell Bell | WA | 48cm

3rd Place: Rhys Assan | WA | 47cm

 

BREAM

1st Place: John Suthern | NSW | 45cm

2nd Place: Tony Zintz | SA | 43cm

3rd Place: Tony Zintz | SA | 43cm

 

CARP

1st Place: Wade Atkinson | SA | 78cm

2nd Place: Brandon Van Der Westhuizen | SA | 74cm

3rd Place:  Brandon Van Der Westhuizen | SA | 71cm

 

COBIA

1st Place: Callum Peek | QLD | 137cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 132cm

3rd Place: Coby Pascoe | QLD | 121cm

 

CORAL TROUT

1st Place: Justin Locher | QLD | 72cm

2nd Place: Scott Clarke | QLD | 71cm

3rd Place: Damian McKenzie | QLD | 69cm

 

EMPEROR

1st Place:  Chris Williams | QLD | 81cm

2nd Place: Mark Sheen | QLD | 80cm

3rd Place: Roy McCarthy | QLD | 79cm

 

ESTUARY PERCH

1st Place: Glen Rollason | NSW | 45cm

2nd Place: Glen Rollason | NSW | 41cm

3rd Place: Glen Rollason | NSW | 41cm

 

FINGERMARK

1st Place: Justin Locher | QLD | 78cm

2nD Place: Drew Egan | NT | 62cm

3rd Place: Liam Forsyth | NT | 61cm

 

FLATHEAD

1st Place: Kim Richter | NSW | 95cm

2nd Place: Kim Richter | NSW | 92cm

3rd Place: Rob Barrett | QLD | 89cm

 

GOLDEN PERCH

1st Place: Brock Stewart | NSW | 64cm

2nd Place: Tim Mutimer | NSW | 63cm

3rd Place: Richard Gear | NSW | 62cm

 

GRUNTER (JAVELIN)

1st Place: Braith Young | QLD | 65cm

2nd Place: Zane Young | QLD | 61cm

3rd Place: Braith Young | QLD | 54cm

 

GUMMY/SCHOOL SHARK

1st Place: Cameron Dew | SA | 143cm

2nd Place: Gary Letton | SA | 133cm

3rd Place: Mitch Creagh | WA | 110cm

 

HERRING (TOMMY RUFF)

1st Place: Chris Biddulph | WA | 29cm

2nd Place: Zak Hart | WA | 29cm

3rd Place:: Zak Hart | WA | 27cm

 

JUNGLE PERCH

1st Place: Damian McKenzie | QLD | 30cm

2nd Place:

3rd Place:

 

KING GEORGE WHITING

1st Place: Drew Clowes | WA | 54cm

2nd Place: Adam Brooks | WA | 53cm

3rd Place: Glen Weymouth | WA | 52cm

 

KINGFISH

1st Place: Scott Gaskell | SA | 137cm

2nd Place: Mathew Bayliss | WA | 129cm

3rd Place: Diego Caloiero | WA | 125cm

 

LUDERICK

1st Place: Paul Kenderick | QLD | 38cm

2nd Place: Isaac Heagney | NSW | 38cm

3rd Place: Jorge Richardson | NSW | 35cm

 

MACKEREL

1st Place: Troy Nielsen | QLD | 172cm

2nd Place: Chris Williams | QLD | 156cm

3rd Place: Kenny Howell | QLD | 150cm

 

MAHI MAHI

1st Place:

2nd Place:

3rd Place:

 

MANGROVE JACK

1st Place: Brett Mortin | WA | 70cm

2nd Place: Roy McCarthy | QLD | 68cm

3rd Place: Mark James | NSW | 58cm

 

MUD CRAB

1st Place: Leith Pascoe | QLD | 21cm

2nd Place: Liam Pascoe | QLD | 20cm

3rd Place: Rick Cherry | QLD | 18cm

 

MULLET

1st Place: Tony Zintz | SA | 51cm

2nd Place: Tony Zintz | SA | 48cm

3rd Place: Tony Zintz | SA | 46cm

 

MULLOWAY

1st Place: Mitchell Rizzardini | NSW | 140cm

2nd Place: Peter Hayes | NSW | 136cm

3rd Place: Kim Richter | NSW | 134cm

 

MURRAY COD 

1st Place: Les Reibelt | NSW | 115cm

2nd Place: Daniel Pittaway | SA | 108cm

3rd Place: Daniel Pittaway | SA | 105cm

 

NANNYGAI

1st Place: Damian McKenzie | QLD | 98cm

2nd Place: Damian McKenzie | QLD | 89cm

3rd Place: Nathan Jones | QLD | 83cm

 

QUEENFISH

1st Place: Damian McKenzie | QLD | 101cm

2nd Place: Jason Henrich | QLD | 87cm

3rd Place: Jason Henrich | QLD | 82cm

 

REDFIN PERCH

1st Place: Adam Townsend | NSW | 44cm

2nd Place: Warren Black | VIC | 43cm

3rd Place: Adam Townsend | NSW | 42cm

 

SALMON

1st Place: Chris Biddulph | WA | 78cm

2nd Place: Tricia Clarke | WA | 77cm

3rd Place: Bill Allerton | WA | 77cm

 

SAMSONFISH

1st Place: Sean Wescombe | SA | 131cm

2nd Place: Gary Letton | SA | 128cm

3rd Place: Scott Lihou | SA | 123cm

 

SARATOGA

1st Place: Braith Young | QLD | 71cm

2nd Place: Rob Barrett | QLD | 62cm

3rd Place:

 

SNAPPER

1st Place: Brett Mensforth | SA | 90cm

2nd Place: Mick McCallum | SA | 89cm

3rd Place: Jo Starling | SA | 88cm

 

SOOTY GRUNTER

1st Place: Jason Henrich | QLD | 51cm

2nd Place: Tyler Edgerton | QLD | 41cm

3rd Place: Justin Locher | QLD | 33cm

 

SQUID

1st Place: Marcus Popowski | TAS | 48cm

2nd Place: Marcus Popowski | TAS | 43cm

3rd Place: Ben Gilbertson | QLD | 43cm

 

TAILOR

1st Place: Chris Biddulph | WA | 74cm

2nd Place: Chris Biddulph | WA | 68cm

3rd Place: Toby Francis | NSW | 67cm

 

TERAGLIN

1st Place: David Wilson | NSW | 71cm

2nd Place: David Wilson | NSW | 64cm

3rd Place: Toby Francis | NSW | 54cm

 

THREADFIN SALMON

1st Place: Ben Gilbertson | QLD | 109cm

2nd Place: Rob Barrett | QLD | 94cm

3rd Place: Leigh Fleet | QLD | 91cm

 

TREVALLY

1st Place: Chris Henry | QLD | 131cm

2nd Place: Coby Pascoe | QLD | 129cm

3rd Place: Leigh Fleet | QLD | 127cm

 

TROUT

1st Place: Brenton Spinks | NSW | 69cm

2nd Place: Tony Robertson | TAS | 65cm

3rd Place: Tony Robertson | TAS | 62cm

 

TUNA

1st Place: Chris Biddulph | VIC | 129cm

2nd Place: Scott Clarke | WA | 102cm

3rd Place: Allan Clarke | WA | 100cm

 

WA DHUFISH

1st Place: Bill Allerton | WA | 103cm

2nd Place: Rhys Burton | WA | 102cm

3rd Place: Bill Allerton | WA | 102cm

 

WHITING

1st Place: Glen Rollason | NSW | 42cm

2nd Place: Anthony Kloczko | NSW | 41cm

3rd Place: Kim Richter | NSW | 41cm